De zomereditie van Solutions Magazine is uit: lees hier over wat de doorbraak kan worden van 3D printen in de defensie-industrie Lees verder

Materials

Outokumpu ontwikkelt met MT Aerospace aangepast 316L poeder

Betere eigenschappen afgestemd op de eisen van de luchtvaartindustrie

Outokumpu en MT Aerospace presenteren deze week op Rapid.Tech 3D in Erfurt en aangepast 316L poeder voor additive manufacturing, speciaal ontwikkeld voor de luchtvaartindustrie. De nadruk lag op nauwkeurige chemische aanpassingen binnen de ASTM F3184-norm en op de optimalisatie van de procesparameters bij de productie van poeder.

Outokumpu wil met dit nieuwe metaalpoeder de beperkingen van veel huidige 316 L poeders opheffen. Het gaat met name om betere mechanische eigenschappen. Het ontwikkelteam bij de staalproducent heeft vooral goed gekeken naar de precieze vraag in de luchtvaartindustrie ten aanzien van AM-onderdelen.

Warmtewisselaar voor de luchtvaart

Het resultaat is een aangepaste variant van 316L-poeder waarmee MT Aerospace de gewenste mechanische eigenschappen kan realiseren in onderdelen die via LPBF technologie worden vervaardigd. De eigenschappen voldoen aan de precisie- en prestatie-eisen van de lucht- en ruimtevaartindustrie. Om aan te tonen dat het gezamenlijk ontwikkelde concept voor metaalpoeder klaar is voor gebruik, heeft Outokumpu het poeder aan MT Aerospace geleverd voor een bijzonder complex onderdeel: een 3D-geprinte warmtewisselaar voor de luchtvaartindustrie. Het poeder is ontwikkeld in het R&D centrum van Outokumpu in Krefeld (D).

Uitbreiding naar andere legeringen

De samenwerking tussen beide bedrijven is inmiddels uitgebreid naar andere legeringen. Outokumpu heeft samen met MT Aerospace de printspecificaties en prestaties van het Therma-253-MA roestvrijstalen poeder getest. Dit is een roestvrijstaal legering die relatief weinig grondstoffen nodig heeft omdat het van gerecycled materiaal wordt gemaakt. Het is een alternatief voor op nikkel gebaseerde materialen voor toepassingen bij hoge temperaturen. Als proof of concept is een prototype warmtewisselaar vervaardigd uit Therma-253-MA-poeder. Het resultaat illustreert het potentieel van de legering op het gebied van lichtgewicht constructie, robuustheid en temperatuurbestendigheid – eigenschappen die vereist zijn om te voldoen aan de strenge specificaties voor lucht- en ruimtevaartcomponenten.

Het staalconcern wil het portfolio AM poeders verder uitbreiden, inclusief een Inconel 718 legering. De twee bedrijven presenteren het resultaat van hun samenwerking deze week op Rapid.Tech 3D, het AM-event in Erfurt (D).

Back to top button