Manufacturers

Feestelijke opening nieuwe huisvesting ValCUN

Tali Rosman: stop met disruptief zijn, focus op de toepassing

ValCUN heeft officieel de nieuwe ontwikkel- en productielocatie in gebruik genomen. Dat gebeurde onder andere met een keynote lezing door Tali Rosman, de voormalige directeur van Xerox AM en tegenwoordig adviseur van ValCUN. Rosman schetste de huidige status in de metaal AM industrie.


Deze status is volgens Rosman, die voordat ze bij Xerox aan de slag ging bij Stratasys werkte, dubbel. Met reshoring, het zeker stellen van toeleverketens, verkorten van leadtimes en duurzaamheid als aanjagers, groeit de industrie jaarlijks met dubbele cijfers. Toch blijft de drempel voor een bredere acceptatie hoog.

Focus op de waarde voor de klant, niet op de features van de 3D printer

Jonas Galle en Jan de Pauw samen met de Gentse schepen Sofie Bracke (economie).


Focus op de toepassing

Tali Rosman ziet hier meerdere redenen voor, zoals de hoge kosten, tekort aan mankracht voor design en post-processing, het lange certificeringstraject en het gebrek aan betrouwbaarheid en consistentie. AM bedrijven moeten daarom stoppen met voortdurend de nadruk te leggen op hoe disruptief de technologie is en meer kijken naar de toepassing en de integratie in de industrie. Voor Rosman betekent dit weg van de AM-systemen voor algemene toepassingen en veel meer nadenken hoe je een 3D metaalprinter geschikt maakt voor een specifiek product en hoe je de techniek dan integreert in het productieproces. “Focus op de waarde voor de klant, niet op de features van de printer”, aldus Tali Rosman. “En beloof niet meer dan je kunt waarmaken; ben eerlijk over het huidige niveau van de technologie.”

Potentieel ValCUN technologie

Een voorbeeld van een specifieke toepassing werd toegelicht door een Amerikaanse fabrikant van industriële HVAC systemen en een van de eerste gebruikers van de Minerva 3D metaalprinter. De keynote speaker die het bedrijf vertegenwoordigde, verte lede in een presentatie waar hij het potentieel ziet. Nieuwe regelgeving ten aanzien van energieverbruik en regionaal sterk verschillende behoeften, dwingt fabrikanten van HVAC systemen tot grote investeringen omdat ze een breed scala aan verschillende ventilatoren moeten kunnen toepassen. Dat heeft te maken met de hoge energie efficiëntie die gevraagd wordt om het energieverbruik te minimalizeren. Daarvoor moeten de fanblades vaak worden aangepast worden. “Als je veel verschillende soorten configuraties en niveaus van complexiteit hebt, heb je meestal een enorme kapitaalinvestering als je een gloednieuwe productlijn wilt maken met een veelheid aan verschillende vormen en stijlen.” Of je gaat 3D printen, zoals de Amerikaanse klant van ValCUN doet. Door de specifiek voor de situatie ontworpen ventilatoren te 3D printen kunnen grote besparingen op de energierekening worden bereikt.

De opening was mede georganiseerd door het 3DOP consortium. Bedrijven die in contact willen komen met de leden van dit EU brede AM consortium, kunnen zich aanmelden voor de community. (Foto’s ValCUN).


Bijgestelde koers ValCUN

Jonas Galle kan zich vinden in de visie van Tali Rosman. “Wij ervaren dat ook en gaan de toepassing meer onderdeel laten zijn van onze roadmap. De general purpose machine die we tot nog toe hebben gebouwd is onze go to market, want daarmee kunnen universiteiten en instituten als Sirris de grenzen van de technologie verkennen. Maar de komende tijd gaan ook wij nadrukkelijker kijken naar specifieke toepassingen en de integratie van onze metaalprint technologie.”

Eerste ervaringen met Minerva 3D printer

ValCUN gaat met de verhuizing naar de nieuwe locatie in Wondelgem (gemeente Gent) de volgende fase in. Hier kan in de loop van 2025 de productie van de Minerva aluminiumprinter op gang komen. Het waren oprichters Jonas Galle en Jan de Pauw die de gasten persoonlijk rondleiden door de ruimten van ValCUN. Daar werd het 3D metaalprinten live gedemonstreerd, waarbij de nadruk lag op het potentieel van de AM- technologie. Daarover sprak ook Olivier Rigo, programma manager additive manufacturing bij Sirris. Hij ging met name in op de bijdrage van de technologie aan het Belgische additive manufacturing ecosysteem. Sirris is een van de eerste gebruikers van de Minerva 3D printen. Olivier Rigo ging in op de eerste ervaringen die Sirris met de aluminium printer heeft opgedaan.

Samen met 3DOP consortium

De officiële opening was georganiseerd in samenwerking met 3DOP consortium, het EU-project met als doel om additive manufacturing te laten landen in het midden- en kleinbedrijf. Samuel Tonneslan, Project Lead voor 3DOP bij Brainport Eindhoven, ging in zijn presentatie dieper in op hoe het project het mkb ondersteunt in de adoptie en het opschalen van additive manufacturing. In het project werken meer dan 30 Europese bedrijven en instellingen samen aan dit thema, waaronder ook ValCUN. Heel concreet werd de rol van additive manufacturing in de presentatie door Joachim Antonissen, directeur van Guaranteed. Dit AM-bedrijf timmer sinds enkele jaren aan de weg met het herstellen van kostbare gereedschappen voor onder andere de staalindustrie en gebruikt hiervoor additive manufacturing. Met als titel Recycle, Refurbisch, Reuse, Repair belichtte Antonissen de mogelijkheden en voordelen van AM om grondstoffengebruik te verminderen en tegelijkertijd kosten te besparen.

Back to top button